Home Poradnik Kontuzje sportowe-skręcenie stawu skokowego

Sklep

MSTS"Stefanski"

 

 

Kontuzje sportowe-skręcenie stawu skokowego PDF Print E-mail
Written by Kura   
Thursday, 01 January 2009 13:45

Z cyklu: kontuzje sportowe, przeczytaj pierwszy artykuł o kontuzjach kolana.


Skręcenia górnego stawu skokowego są podobnie jak kontuzje kolana jednymi z najczęstszych kontuzji występujących w sporcie. Do skręcenia stawu skokowego może dojść podczas rozgrzewki, zwykłego biegu oraz podczas samej gry.ImageGórny staw skokowy tworzą w uproszczeniu: kość piszczelowa, kość strzałkowa oraz kość skokowa. Ponadto w skład stawu skokowego wchodzi torebka stawowa i więzadła.


Jak dochodzi do kontuzji stawu skokowego?


Typowym mechanizmem uszkadzającym staw skokowy jest skręcenie kostki. Może to nastąpić podczas zwykłego biegu, kiedy źle postawimy stopę oraz np. podczas treningu kiedy poruszamy się krokiem bocznym dostawnym, ale proces wyhamowania jest zbyt gwałtowny i dochodzi do skręcenia stopy.


Co można uszkodzić?


Praktycznie wszystko :). Uszkodzone więzadła skokowe (np. skokowo-strzałkowe), torebka stawowa oraz złamania kości strzałkowej (częściej) lub piszczelowej (rzadziej) są typowymi objawami skręcenia stawu skokowego.


Jak zdiagnozować?


Osoba, która skręciła kostkę raczej nie będzie w stanie kontynuować treningu, biegu czy zwykłego chodu. Szybko dochodzi do obrzęku w okolicy kostki przyśrodkowej lub kostki zewnętrznej. Obrzęk może powstać już kilka minut po wypadku i jego rozmiar może być dużo większy od piłeczki pingpongowej.

U lekarza następuje najpierw badanie kliniczne, które jednak bardzo często utrudnione jest obrzękiem i bólem pacjenta. Po wykluczeniu złamana kości strzałkowej lub piszczelowej (co wbrew pozorem zdarza się relatywnie często przy zwykłych skręceniach!)po zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego, następuje unieruchomienie stawu skokowego.


Jak leczyć?


Leczenie zależy od stopnia doznanego urazu. Przy naciągniętych więzadłach następuje unieruchomienie kostki w łusce gipsowej na okres ok. 7 -10 dni.

Jeśli podczas badania klinicznego stwierdzono zerwanie więzadła skokowo-strzałkowego – następuje unieruchomienie stawu na okres 6 tygodni. W przypadku kiedy obrzęk jest zbyt duży zakładana jest łuska gipsowa na okres 4-7 dni, a następnie gips jest zamieniany na specjalną ortezę.

Image


Taką ortezę należy nosić przez okres ok. 6 tygodni od czasu urazu.

W przypadku złamania kości strzałkowej na wysokości więzozrostu z kością piszczelową lub wyżej konieczna jest operacja.


Co dalej?


Ważnym elementem leczenia jest zachowanie karencji sportowej na taki okres, na jaki zalecił nam lekarz. Więzadła są bardzo czułym elementem naszego organizmu, często dochodzi do ponownych ich uszkodzeń, co może się zdarzać częściej jeśli okres przerwy był zbyt krótki.