Home Tytuł Jak przyciągnąć dziecko do tenisa stołowego?

Sklep

MSTS"Stefanski"

 

 

Jak przyciągnąć dziecko do tenisa stołowego? PDF Print E-mail
Written by Zbyszek   
Friday, 25 September 2015 09:05

Część 1. Temat bardzo ważny na dzisiejsze czasy. Pragnę się z Państwem podzielić swoimi doświadczeniami w tym temacie.

       

 


Niż demograficzny, mania telefonów-smartfonów, gier komputerowych, konsol, coraz wygodniejsze życie, balet, tańce, piłka  nożna, i ileś tam innych czynników powoduje, że coraz trudniej jest zainteresować, dziecko, czy młodego człowieka grą w tenisa stołowego.
1.Potraktuj to jako wyzwanie.
Taka trudna sytuacja powinna pobudzać w nas kreatywność i wolę działania. Nie ma co narzekać tylko opracować strategię działania.
Sam nad taką pracuję, bo prowadzę zajęcia w kilku klubach sportowych. Każdy z nich jest na swój sposób inny i każdy wymaga indywidualnego podejścia. Chociaż jest wiele wspólnych problemów do rozwiązania.
2. Opracuj strategię postępowania
Trzeba się w spokoju zastanowić jak pomóc, zadziałać, by w sekcji było więcej dzieci i młodzieży. Najlepiej zrobić to w grupie z innymi chętnymi pomóc (rodzice, działacze, osoby życzliwe itd). Zawsze takich znajdziesz! Tylko się nie zniechęcaj jeśli od razu takich osób nie znajdziesz.
3.
Idź do szkoły, on sama nie przyjdzie do Ciebie.
W dzisiejszych czasach nie wystarczy porozklejać na drzwiach szkoły, czy hali sportowej karteczek informujących o zajęciach sportowych. Praktykuję aktywny sposób współpracy ze szkołą (w kolejności postępowania):
- kontakt z dyrekcją szkoły
- przedstawienie propozycji i strategii działania, która musi być spójna, atrakcyjna, pełnić rolę wychowawczą z konkretnymi przedsięwzięciami, a nawet datami
- w ramach propozycji i strategii działania doprowadzić trzeba do ustalenia dat konkretnych zajęć (tenisa stołowego) w ramach w-f-u, czy zajęć szkolnych, na zajęciach powinna się pojawić każda klasa powiedzmy 1-4
- w trakcie takich zajęć (trzeba się do nich bardzo dobrze przygotować) trzeba wszelkimi możliwymi sposobami dzieci zachęcić do przyjścia na kolejne zajęcia treningowe, dlatego...
- ... każde dziecko powinno dostać konkretną informację o zajęciach treningowych z podstawowymi danymi (adres, termin, godzina, telefon, mail kontaktowy itd). Ja sam praktykuję to w ten sposób, że każde dziecko dostaje kartkę z podstawowymi informacjami do ręki.
- takie pierwsze zajęcia to tylko zabawy, zabawy, zabawy

Patrz też tutaj:

 Dziecko w tenisie stołowym

 Gry i zabawy w tenisie stołowym

 Pierwsze kroki w tenisie stołowym


4. Rodzic, bez niego ani rusz
Oczywiście zdarzą się rodzice nadaktywni w negatywnym tego słowa znaczeniu
. Pragnący realizować swoje marzenia kosztem wszystkich i wszystkiego.  Z takich rodziców po 2-3 rozmowach trzeba jak najszybciej rezygnować, bo doprowadzą tylko do nieszczęścia wcześniej, czy później. A co najgorsze podważają autorytet trenera. Na szczęście to wyjątki. Zdecydowana większość rodziców widząc zaangażowanie, pracowitość i wiedzę będą tylko pomagać, bo uświadomią sobie tenis stołowy to sport, który wszechstronnie rozwija ich pociechy.
5. Uświadamiaj innym wartość tenisa stołowego jako sportu
Będąc już prawie 30 lat trenerem widzę jakimi życiowymi ścieżkami podążają moi byli, czy obecni podopieczni. To w zdecydowanej większości osoby z wyższym wykształceniem, lekarze, prawnicy, studenci, osoby po maturach, czy obecnie uczące się w gimnazjach. Myślę, że potwierdzą moje słowa inni trenerzy. Przeprowadzono badania na jednym z uniwersytetów w Niemczech (chyba w Bremie), gdzie badano korelację uprawianej dyscypliny sportu z wynikami w nauce. Zdecydowanie na pierwszym miejscu wypadł tenis stołowy. No ale jak ktoś uprawia grę w szachy na 100 metrów to nie ma co się dziwić...
Wspomnieć i docenić warto też zalecenia dobrych lekarzy, którzy zachęcają do uprawiania tenisa stołowego.Wiedzą oni na podstawie przeprowadzonych badań, (m.in w USA) o zbawiennej roli tenisa stołowego w leczeniu, opóźnianiu objawów chorób układu nerwowego np.Alzheimera, Parkinsona, czy innych. Nie wspominam już o tradycyjnych wartościach, czy cechach osobowości, których uczy sport.

6. Każdy jest ważny

...

cdn.
Zbyszek Stefański